WIOSNA !
Teraz jest Pn lut 19, 2018 2:40 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt kwi 09, 2010 12:10 am 

helka20 napisał(a):
Ja miałam styczność a tak dokładnie szkolenie w firmie zajmującej się dezynfekcją itp. I powiem szczerze, że dziwię się, że sanepidy mają jakieś takie wymagania co do sterylizacji narzędzi naruszających ciągłość tkanek, bo ten przedstawiciel powiedział, że nasze prawo co do tej kwestii jest jasno wyznaczone. Chodzi mi o to, że powiedział, że nie trzeba sterylizować narzędzi, bo w prawie są paragrafy gdzie w prost pisze, że takie narzędzia trzeba dezynfekować "lub" wysterylizować. I właśnie te słowo "lub" daje nam wybór choć wiadomo że zamiast "lub" powinno być "i". Dlatego wiem, że sanepid nie może sam sobie narzucać takiego prawa. A środki do dezynfekcji, te z wymogami PZH niszczą 99,9% wszystkich bakteri , wirusów, grzybów, prądki gruźlicy a niektóre też spory. Więc to jest bardzo dużo.
I teraz zastanawiam się czy sanepid działa zgodnie z prawem, bo nie może narzucić nikomu jakie ma np. zakupić środki do dezynfekcji, bo liczy się to aby były zaakceptowane przez PZH, bo to też jest właśnie uregulowane prawnie. A wiadomo od tego jest prawo i powinno się go przestrzegać.
Jak to jest?????????????????

a chciała byś iść do stomatologa który wyciąga kleszcze i dzwignie korzeniową prosto z wanienki z roztworem i zabiera się za ekstrakcje twojego zęba ?? ja zdecydowanie wole pakiety z testami w środku co daje mi gwarancje że dane narzędzie jest sterylne.
i mimo że w naszym mieście nie wymaga się autoklawu a jedynie sterylizatora kulkowego, to autoklaw posiadamy od dłuższego czasu i każde narzędzie jest każdorazowo poddawane procesowi sterylizacji. mamy 2 gabinety i jeden autoklaw, narzędzia są przewożone w specjalnych pojemnikach co gwarantuje że są sterylne aż do momentu otwarcia pakietu.
nie wyobrażam sobie ryzykować zdrowia klientów i pacjentów kosztem kilku zł.
tym bardziej że prowadzimy prócz stylizacji paznokci gabinety pedicure medycznego.
także naprawde warto zainwestować i kupić autoklaw nawet używany...
w razie czego służe pomocą ;d

PostNapisane: Pt kwi 09, 2010 10:48 am 

helka20 napisał(a):
Ja miałam styczność a tak dokładnie szkolenie w firmie zajmującej się dezynfekcją itp. I powiem szczerze, że dziwię się, że sanepidy mają jakieś takie wymagania co do sterylizacji narzędzi naruszających ciągłość tkanek, bo ten przedstawiciel powiedział, że nasze prawo co do tej kwestii jest jasno wyznaczone. Chodzi mi o to, że powiedział, że nie trzeba sterylizować narzędzi, bo w prawie są paragrafy gdzie w prost pisze, że takie narzędzia trzeba dezynfekować "lub" wysterylizować. I właśnie te słowo "lub" daje nam wybór choć wiadomo że zamiast "lub" powinno być "i". Dlatego wiem, że sanepid nie może sam sobie narzucać takiego prawa. A środki do dezynfekcji, te z wymogami PZH niszczą 99,9% wszystkich bakteri , wirusów, grzybów, prądki gruźlicy a niektóre też spory. Więc to jest bardzo dużo.
I teraz zastanawiam się czy sanepid działa zgodnie z prawem, bo nie może narzucić nikomu jakie ma np. zakupić środki do dezynfekcji, bo liczy się to aby były zaakceptowane przez PZH, bo to też jest właśnie uregulowane prawnie. A wiadomo od tego jest prawo i powinno się go przestrzegać.
Jak to jest?????????????????

W takim razie byłas na kiepskim szkoleniu, bo jesli edukator nie wie że wirusa HIV i żółtaczki mozna zabic tylko twmperatura powyzej 130 stopni(czyli w autoklawie), to edukator jest nieprzygotowany i powinnas zgłosic to w firmie ktora szkolila. Nie ma środka do pryskania czy moczenia który zabijałby te dwa wirusy. Poczytaj troche albo idz do sanepidu do epidemiologów. Dowiesz sie wtedy wiecej. Przeczytaj tez ustawe. Milej lektury.

PostNapisane: Pn kwi 12, 2010 12:26 am 

I tu się nie zgodzę, bo są preparaty, które inaktywują wirusy (w tym HIV), jak np. Aldewir:
"działa bakteriobójczo, prątkobójczo, grzybobójczo, wirusobójczo. Preparaty o działaniu wirusobójczym mogą być stosowane do dezynfekcji w profilaktyce i zwalczaniu zakarzeń wirusami HBV, HCV i HIV."

Można sobie o nim poczytać na necie :brawo:

PostNapisane: Pn kwi 12, 2010 8:14 am 

GosiaMS napisał(a):
I tu się nie zgodzę, bo są preparaty, które inaktywują wirusy (w tym HIV), jak np. Aldewir:
"działa bakteriobójczo, prątkobójczo, grzybobójczo, wirusobójczo. Preparaty o działaniu wirusobójczym mogą być stosowane do dezynfekcji w profilaktyce i zwalczaniu zakarzeń wirusami HBV, HCV i HIV."

Można sobie o nim poczytać na necie :brawo:

Masz znikome pojęcie moja droga...nie ma takich preparatów! Wbij sobie do głowy, ze nie ma...powiedz to komus z sanepidu to Cie smiechem zabiją...to po cholere sa autoklawy w szpitalach? Wogóle to Ty masz pojecie co piszesz? A jednak to prawda, ze głupota ludzka nie zna granic...

P.S.
Na necie pisza tez że jest UFO...masz bardzo wiarygodne źródła...

PostNapisane: Pn kwi 12, 2010 1:08 pm 

No rzeczywiście... mam znikome pojęcie - jestem po Biotechnologii na PG :brednie: Ale trafiłaś!!! hihihi Twój nick też mówi za siebie :ble:
Co do Aldewiru, to sama go używałam w salonie w którym pracowałam...

PostNapisane: Pn kwi 12, 2010 1:17 pm 

GosiaMS napisał(a):
No rzeczywiście... mam znikome pojęcie - jestem po Biotechnologii na PG :brednie: Ale trafiłaś!!! hihihi Twój nick też mówi za siebie :ble:

a co moj nick ma do tego? chyb tyle co kierunek jaki sonczylas do Twojej wiedzy

PostNapisane: Wt kwi 13, 2010 12:34 pm 

GosiaMS napisał(a):

więc będąc po biotechnologii powinnaś wiedzieć jak ważna jest sterylizacja narzędzi

PostNapisane: Wt kwi 13, 2010 1:44 pm 

Dziewczynki... nauczcie się czytać... :w_mur: napisałam, że Aldewir inaktywuje wirusy, a nie niszczy ich tak, jak to czyni sterylizacja. W związku z czym można tę dezynfekcję z powodzeniem stosować do np. pilników, których sterylizować się nie da :skacza:

PostNapisane: Wt kwi 13, 2010 3:02 pm 

To moze w takim razie naucz się czytac ze zrozumieniem i naucz sie wypowiadac swoje mysli w zrozumiely sposób, bo jak dobrze pamietam, napisałas pod moim postem ( w którym napisałam, ze wirusa hiv i żółtaczki mozna zabic temperaturą 130 stopni <a dokladnie 134> ), że się nie zgadzasz z tym, więc nie zaprzeczaj sama sobie, tylko wbij sobie do glowy, że Aldewirem autoklawu nie zastąpisz.

PostNapisane: Śr kwi 14, 2010 7:26 am 

Nie można zabić czegoś co nie żyje - wirusy to czyste białko... Nie będę robić tutaj wykładu na temat wirusów i bakterii. Ale skoro jesteś taka mądra, to może rowiń swoją myśl na temat "zabijania wirusów" :brednie: :brednie:

PostNapisane: Śr kwi 14, 2010 8:30 am 

GosiaMS napisał(a):
Nie można zabić czegoś co nie żyje - wirusy to czyste białko... Nie będę robić tutaj wykładu na temat wirusów i bakterii. Ale skoro jesteś taka mądra, to może rowiń swoją myśl na temat "zabijania wirusów" :brednie: :brednie:

No tak...niedokladnie sluchalas i masz braki....to nie jest czyste białko...wróc sie do szkoly bo piszesz o czyms o czym nie masz pojecia...

Wirusy (łac. virus - trucizna, jad) są to skomplikowane cząsteczki organiczne nie posiadające struktury komórkowej, zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Zawierają materiał genetyczny w postaci RNA (retrowirusy) lub DNA, wykazują jednak zarówno cechy komórkowych organizmów żywych, jak i materii nieożywionej.

Czy należy uznać wirusy za organizmy żywe, zależy od przyjętej definicji życia. Wirusy są zazwyczaj uznawane za żywe w "funkcjonalnych" definicjach życia, nie są zaś - w "strukturalnych".

Funkcjonalne definiowanie życia polega na ustaleniu listy aksjomatów nie odwołujących się do jego struktury, które musi spełniać każdy organizm, żeby można go było uznać za żywy. Musi on (jedna z możliwych aksjomatyzacji, choć wszystkie one znaczą mniej więcej to samo):

-być zdolny do powielania się
-wykazywać dziedziczną zmienność wpływającą na możliwości rozmnożenia się, czyli być zdolny do ewolucji.

A zatem kryształy, priony czy wirusy komputerowe, choć potrafią się powielać, nie posiadają żadnych istotnych cech dziedzicznych, zatem nie są żywe. Wirusy biologiczne, memy, przedkomórkowe życie na Ziemi i ewentualne obce życie na innych planetach są według tej definicji żywe.

Strukturalne definiowanie życia polega na ustaleniu listy kryteriów odwołujących się do struktury organizmu. Są to m.in.:

rozmnażanie;
wzrost;
metabolizm;
budowa komórkowa, z rybosomami i innymi organellami;
materiał genetyczny przechowywany w postaci kwasów nukleinowych;
występowanie białek i kwasów nukleinowych.

W przeciwieństwie do definicji funkcjonalnej, nie ma tu ustalonego zbioru warunków, w większości takich zestawów wirusy nie spełniają jednak przynajmniej jednego warunku

Zagadnienia dotyczące budowy wirusów dotyczą właściwie tylko stadium zdolnego do zakażenia komórki gospodarza. Pojedynczą, aktywną jednostkę wirusa nazywamy wirionem. Każdy wirion wykazuje obecność określonych elementów, a są nimi kapsyd i kwas nukleinowy:

-kapsyd, czyli płaszcz białkowy, okrywa kwas nukleinowy, zbudowany z białkowych łańcuchów zwanych kapsomerami;
-kwas nukleinowy niesie informację genetyczną niezbędną do replikacji oraz koduje białka strukturalne (kapsomery) i ewentualnie enzymy (np. odwrotną transkryptazę).
-Kwas nukleinowy wraz z kapsydem nazywamy nukleokapsydem.

Oprócz tego niektóre wirusy mogą być otoczone dodatkową osłonką lipidową. Dotyczy to tych serotypów, które uwalniają się z komórki przez pączkowanie. Ponieważ błona jest im zwykle potrzebna do kolejnej infekcji, takie wiriony są wrażliwe na niszczący ją atak dopełniacza.

Istotną cechą systematyczną jest zagadnienie symetrii wirionu. Wyróżnia się trzy jej rodzaje:

-symetrię kubiczną, która charakteryzuje się tym, że wirion ma kształt bryły foremnej; zwykle jest to dwudziestościan foremny (ikozaedr), stąd inna nazwa tej symetrii - symetria ikozaedralna;
-symetrię helikalną, którą obserwujemy u wirusów mających śrubowato zawinięty nukleokapsyd;
-symetrię złożoną, która opisuje wirusy nie dające się zaliczyć do dwóch poprzednich rodzajów symetrii.

Symetria wirionu może nie być dostrzegalna na pierwszy rzut oka, co wynika z faktu istnienia osłonek lipidowych, mogących zakrywać rzeczywisty kształt nukleokapsydu. Jest tak zwłaszcza w przypadku wirusów o symetrii helikalnej, których otoczka jest dodatkowo wzmocniona warstwą tzw. białka M.

Budowy genomu nie opisze bo uwazam, ze wystarczająco sie zbłaźniłas.

PostNapisane: Śr kwi 14, 2010 1:05 pm 

kupiłam ostatnio kombajn kosmetyczny, który posiada dezynfekcje narzędzi metodą UV-C.
Co o tym myślicie, szkoleniowiec z firmy gdzie go kupiłam, powiedział że to wystarcza dla sanepidu oraz dla bezpieczeństwa klientki. :jj28

PostNapisane: Śr kwi 14, 2010 1:49 pm 

coco napisał(a):
kupiłam ostatnio kombajn kosmetyczny, który posiada dezynfekcje narzędzi metodą UV-C.
Co o tym myślicie, szkoleniowiec z firmy gdzie go kupiłam, powiedział że to wystarcza dla sanepidu oraz dla bezpieczeństwa klientki. :jj28

Nie wystarcza, jeśli masz zamiar używać cążków, nożyczek, kopytek ze stali nierdzewnej i innych tego typu narzędzi:-/ Wtedy musisz miec autoklaw albo podpisac umowe ze szpitalem czym inną osobą która takowy posiada i będzie Ci za okresloną kwote sterylizowac narzędzia.

PostNapisane: Śr kwi 14, 2010 4:18 pm 

dzięki za odp.! :)
btw. dzwoniłam chwilę temu i szkoleniowiec twierdzi, że taką sterylizacje stosuje u siebie... ech : /

PostNapisane: Śr kwi 14, 2010 7:43 pm 

owszem moze taką stosowac, jesli nie uzywa wymienionych przeze mnie narzędzi....jednak pamietaj, ze to nie szkoleniowiec odpowiada tylko Ty, więc nie pytaj jego a sanepidu...oni Ci wytłumaczą:)))

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1