WIOSNA !
Teraz jest Pt lut 23, 2018 5:56 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr mar 12, 2008 10:56 pm 

Wczoraj miałam ekstremalne zdarzenie. Nosiłam długie szpicki, w pewnej drastycznej sytuacji uderzyłam dłonią, paznokcie zachaczyły się, jeden z nich odpadł razem z 1/3 naturalnego paznokcia, krew się polała, kolejna 1/3 pazurka jest oddzielona od łożyska, podobnie jak części niektórych innych paznokci. Zdjęłam te szpice i jak zobaczyłam co jest pod spodem to wystraszyłam się nieźle... Najgorzej ucierpiały serdeczne i małe paluszki. Z początku stwierdziłam, że trzeba dać im czasu na zrośnięcie, jednak kiedy najbardziej zmasakrowany palec przestał boleć zaczełam zastanawiać się nad pokryciem tych ogryzków żelem, żeby mogły sobie spokojnie rosnąc pod spodem. Boję się jednak, bo ich stan zdecydowanie nie wskazuje na gotowość do przedłużania... Z drugiej strony takie "gołe" są narażone na dalsze mechaniczne uszkodzenia typu nacisk, zachaczanie itp... Co sądzicie? :brednie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 13, 2008 6:31 pm 

zanam ten bol :blaganie: Ja pokrylabym je zele ale bez przedluzenia aby nie nararzac ich na kolejny uraz

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 19, 2008 12:16 pm 

VooDooDool na tych pazurkach jest onycholiza. Najczęstszą przyczyną jej powstawania są właśnie urazy, maceracja, infekcje, wilgoć, środki chemiczne. Wpływ na tą chorobę ma również stan pazurków przepiłowane pazurki będą bardziej narażone na onycholizę.
Przede wszystkim powinnaś unikać wilgoci, często dezynfekować te miejsca gdzie jest onycholiza , ponieważ może się ona powiększyć lub może wdać się nawet zapalenie grzybiczne, polecam stosowanie mirry (aby przyspieszyć wzrost pazurka) i oliwki z drzewa herbacianego która ma działanie antygrzybiczne (np. NailTek).
Jeżeli bardzo by mi to przeszkadzało to bym sobie chyba bardzo ostrożnie położyła żelik (tak aby niewystawał za opuszek) ale ciągle bym obserwowała pazurki więc byłby to raczej żel clear a nie kamuflaż, a jeżeli niebyło by to dla mnie przeszkodą wolałabym chyba ich nie utwardzać a stosować uderzeniowe ilości odżywek polecam np. PEAK lub Calcium Nail Builder SN .
VooDoo pocieszę cię że jest to częsta choroba.
:kwiatek: :kwiatek:
Pozdrawiam. :dziewczynka:

Tytuł:
PostNapisane: So mar 22, 2008 5:41 pm 

Miałam podobne pazurki, jak się uczyłam przedłużać pazurki (na szczęście dla społeczeństwa robiłam to na swoich własnych...) i przepiłowywałam płytkę. Podobny efekt też występował, gdy na skutek urazu paznokieć akrylowy odpadł razem z warstwą naturalnego paznokcia...
Ale mimo to nakładałam akryl dalej i jakoś się samo wyleczyło... lub była to zasługa kwasowego primera - jaki stosowałam.
Piszecie, że onycholioza jest rodzajem grzyba... - nie wiem, nie jestem lekarzem, ale jeśli tak jest to w pomógł mi zapewne primer.
Tak czy inaczej - lepiej udaj się do dermatologa na konsultacje. :kwiatek: :kwiatek:

Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 25, 2008 2:38 pm 

ja mialam takiego jednego kiedys i powiem wam 2 miesiace go nosilam bez zadnego materialu(bo jak chcesz pozelowac to musisz tez zmatowic plytke a tam nie ma co matowic na razie!!)poczekaj troche dopuki jest w polsce chlodno to masz szanse je podleczyc!!bo wiadomo rece w kieszeni :hahaha: ale potem gdzies po miesiacu zrob sobie korekte kamuflazykiem i ci ladnie zrosnie!!odrzyw je pozadnie to najczesciej onycholiza ktora jest spowodowana urazem zrasta ladnie!!na tych innych paznokciach jest nie wielkaa mysle ze ten urwany bedzie zrastal normalnie!!kup olejek z mirra i wcieraj przez 60 sekund potem sie go splukuje!!(ale znacie ta odrzywke :kwiatek: :kwiatek: )

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 3:30 pm 

Witam wszystkie kobitki...ja tez mam takie pazurki i nie wiem co mam robić bo tydzień temu zrobiłam sobie pazurki żelowe na formie .Poradźcie ,czy muszę je ściągnąć? :buuu: i jeszcze jedno ,czy takie schorzenia robia się od nieumiejętnego zakładania paznokci.

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 3:36 pm 

predzej sciagania nie umiejetnego !!mysle ze zakladania nie!!jest w aptekach taki srodek doustny regen i warto zastosowac kuracje!!koszt chyba 20 zl tylko nie kazda apteka prowadzi ten lek!!on odbudowywuje macierz!!ale o onycholizie byl osobny temacik :kwiatek:

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 4:14 pm 

aga72 napisał(a):
Witam wszystkie kobitki...ja tez mam takie pazurki i nie wiem co mam robić bo tydzień temu zrobiłam sobie pazurki żelowe na formie .Poradźcie ,czy muszę je ściągnąć? :buuu: i jeszcze jedno ,czy takie schorzenia robia się od nieumiejętnego zakładania paznokci.

Nieumiejętne przedłużenie pazurków oczywiście że ma wpływ na stan paznokci, chociażby nieodpowiednio zbudowany pazurek przy uderzeniu może nam spowodować uszkodzenie płytki a jeśli mamy odpowiednio zbudowane pazurki jest na pewno mniejsze prawdopodobieństwo "uszkadzania" płytki. Nieodpowiednie zmatowienie płytki również ma wpływ na stan pazurków a tak jak pisałam przepiłowana płytka jest bardziej narażona na onycholizę.
Jeszcze jedno ONYCHOLIZA nie jest chorobą grzybiczną jest to zmiana pierwotna stanu paznokcia a nie wtórna :flaga: Paznokcie na których jest onycholiza są bardziej narażone na grzybice. Cechą charakterystyczną chorób grzybicznych jest między innymi onycholiza. :dziewczynka:

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 4:35 pm 

czy ktos pisal o grzybicy??nie zauwazylam!!piszac o regenie nie mialam na mysli grzybicy!!regen dostarcza macierzy energi i paznokcie sie zrastaja elegancko!
ONYCHOLIZA - oddzielanie się płytki paznokciowej

Onycholizą nazywamy oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska w jej części dystalnej i/lub bocznej. Zmiany zwykle rozpoczynają się na końcu jednego lub kilku paznokci i powiększają się dopóki nie oddzieli się 1/3 paznokcia. Obszar oddzielony jest blady ze względu na utratę odbicia światła od łożyska paznokciowego. Onycholiza stwarza przestrzeń podpaznokciową, w której mogą gromadzić się zanieczyszczenia i złuszczona keratyna, co powoduje różnorodne zabarwienie paznokcia od białego poprzez szary, zółty, brązowy do czarnego, w zależności od etiologii zmiany. Ból może pojawić się w przypadku dalszego rozciągania pod wpływem urazu lub dodatkowej czynnej infekcji. Najczęściej są to infekcje mieszane, włącznie z C. albicans i wieloma bakteriami, z których pałeczka ropy błękitnej wydaje się być najważniejsza. Jeżeli objawy utrzymują się przez kilka miesięcy łożysko paznokcia staje się ciemne i nieregularnie pogrubione. Wyróżniamy onycholizę dziedziczną i/lub wrodzoną i onycholizę nabytą: egzogenną, endogenną oraz idiopatyczną.

Egzogenne przyczyny onycholizy
Urazy
Przypadkowe, zawodowe, samouszkodzenia, mieszane, zadrapanie, przytrzaśnięcie, zacięcie
Kontakt z środkami chemicznymi: przypadkowy, zawodowy, kosmetyki paznokciowe
Infekcje
grzyby, bakterie, wirusy (np. brodawki, opryszczka, półpasiec), świerzb
Wilgoć
Leki

Endogenne przyczyny onycholizy
Choroby skóry
łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate,choroba Dariera, choroby pęcherzowe, zespół Reitera, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, ziarniniak grzybiasty, nadmierna potliwość, retikulohistiocytoza wieloogniskowa, twardzina
Choroby układowe
zaburzenia krążenia obwodowego, rak płuc, kolagenozy, choroby tarczycy (niedoczynność, nadczynność), kiła, niedobór żelaza, szpiczak mnogi, rozstrzenia oskrzeli, cukrzyca, histiocytoza X, trąd, toczeń rumieniowaty, pelagra, porfiria, kiła II i III okresu, zespół żółtych paznokci
Ciąża

Onycholiza egzogenna

Substancje chemiczne i kosmetyki wywołujące onycholizę

Najczęstszymi przyczynami onycholizy są substancje chemiczne (cement), detergenty, kosmetyki do pielęgnacji paznokci, podrażnienie i wilgoć. Częściej zajęte są paznokcie rąk. Objaw ten występuje głównie wśród gospodyń domowych, barmanów, kosmetyczek, mechaników i pracowników budowlanych. Czynnikami etiologicznymi onycholizy mogą być także roztwory mydła lub środków grzybobójczych, które są często stosowane przez manicurzystki.

Urazy wywołujące onycholizę

Biegi długodystansowe, tenis i koszykówka i inne rodzaje dyscyplin sportowych wymagające szybkiej zmiany kierunku stałej energii poruszania się może powodować onycholizę z obecnością lub bez krwiaków podpaznokciowych. Zmiany w biomechanice kończyn dolnych, które pojawiają się wraz z wiekiem, zmiany ortopedyczne, obrzęki, zapalenia stawów, itp. mogą rozmaicie zaburzać pracę stóp, przenosząc siły z okolic pięt na paznokcie stóp. Wysokie obcasy i niedopasowane lub zbyt ciasne obuwie są często powodem zmian paznokciowych. Paznokcie rąk są także często poddawane traumatyzacji. Używanie młotka, przytrzaśnięcie palca drzwiami, łuskanie fasoli, używanie paznokci jako dźwigni, otwieracza lub śrubokręta może doprowadzić do onycholizy.

Infekcje wywołujące onycholizę

Bakterie zwykle wtórnie infekują onycholityczne paznokcie. Przyczyną zielonego zabarwienia onycholitycznych paznokci są produkowane przez Pseudomonas fluoresceina i piocyjanina. Onycholizie może towarzyszyć zastrzał wywoływany przez Staphylococcus aureus, paciorkowce lub inne bakterie. Wirusy (papilloma, herpes simplex) mogą także wywoływać onycholizę .

Leki wywołujące onycholizę

Leki wywołujące onycholizę można podzielić na kilka kategorii. Najczęstszą grupą są antybiotyki. Za zjawiskofotoonycholizyodpowiedzialna jest przeważnie doksycyklina. Grupa chemioterapeutyków może wywoływać onycholizę poprzez działanie toksyczne na macierz lub łożysko paznokcia. Wśród innych leków 8-metoksypsoralen i retinoidy są przez dermatologów powszechnie stosowane.

Onycholiza endogenna

Do czynników endogennych wywołującychonycholizę należy duża grupa schorzeń dermatologicznych jak np. łuszczyca, liszaj płaski, zapalenie atopowe, pemfigoid pęcherzowy, łysienie plackowate, zapalenie kontaktowe, pęcherzyca zwykła, nadmierna potliwość, ziarniniak grzybiasty, kiła, opryszczka, brodawki, łagodne guzy - zwykle w obrębie paznokci rąk: ziarniniak ropny (granuloma pyogenicum), włókniaki, guz splotowy (glomus tumor), cysta śluzowa, rogowiak kolczystokomórkowy, łagodne guzy obserwowane w obrębie stóp: wyrośla kostne (exostoses subunguales - tworzą się najczęściej po przyśrodkowej stronie końcowego paliczka palucha u ludzi młodych), wyrośła kostno-chrzęstne (osteochondroma) i chrzęstniaki śródkostne (enchondroma).

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 4:53 pm 

To nie było do Ciebie Mahabi :brednie:
GosiaMS napisał(a):
Piszecie, że onycholioza jest rodzajem grzyba... - nie wiem, nie jestem lekarzem, ale jeśli tak jest to w pomógł mi zapewne primer.
Tak czy inaczej - lepiej udaj się do dermatologa na konsultacje. :kwiatek: :kwiatek:

A tego lekarstwa nie znam i nie podważam jego działania i nie wypowiadałam się wcale na temat tego leku. :kwiatek:
Nie rozumiem twojego oburzenia :flaga:

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 5:09 pm 

spoko ja sie wcale nie oburzylam !! :kwiatek: obie mamy racje!!

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 5:35 pm 

mahabi napisał(a):
czy ktos pisal o grzybicy??nie zauwazylam!!piszac o regenie nie mialam na mysli grzybicy!!regen dostarcza macierzy energi i paznokcie sie zrastaja elegancko!
ONYCHOLIZA - oddzielanie się płytki paznokciowej

No to nie wiem po co tyle znaków interpunkcyjnych :brednie: A tak po za tym ja nigdzie nie pisałam że nie masz racji :flaga:
:dziewczynka:

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 26, 2008 5:51 pm 

powiedzcie,czy powinnam ściągnąć żel... tak na marginesie to zaznaczę,że mam częsty kontakt z wodą.

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 27, 2008 2:59 pm 

Skrócić pazurki jak najkrócej, można delikatnie spiłować masę zostawiając trochę masy na płytce aby dodatkowo nie osłabiać płytki (najlepiej aby zrobiła to manikiurzystka, piszę tak ponieważ nie wiem czy Ty zajmujesz się pazurkami) . Dbać o ich higienę (przydałoby się ja jak najmniej moczyć w wodzie i w różnych środkach chemicznych, jak kontakt z wodą jest nieunikniony stosować rękawiczki) , obserwować czy się nic dodatkowo nie dzieje, stosować mirę i oliwkę antygrzybiczną.
A to jeszcze taki cytat z medycznej strony:
"Onycholizę najlepiej leczyć przez krótkie podcinanie, tak, aby móc uniknąć stanów zapalnych spowodowanych zabrudzeniami. Paznokieć odrasta, ale nie tak szybko jakby się wydawało. Niekiedy należy poczekać na nową płytkę paznokcia nawet kilka miesięcy. Trzeba w tym czasie zwracać uwagę na to, aby zajęty onycholizą paznokieć nie był długo poddawany działaniu wilgoci i moczeniu w wodzie".
Ja bym tak zrobiła :kwiatek:

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 27, 2008 3:07 pm 

ja mam na pazurkach cienką warstwę żelku, który wzmacnia je. Dezynfekuję je sobie często, spiłowywuję tak, aby były krótkie. Oczywiście oliweczka w skórki wmasowywana i czekamy... :) Eccch a za tydzień warsztaty :(

Dzięki Madzia za wiele mądrych słów.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1